KILCAL VARİSLERİ OLANLAR YAZ SICAKLARINA DİKKAT !

31 May 2018
Kılcal Varisleri Olanlar Yaz Sıcaklarına Dikkat !

Sıcak yaz günleri yaklaşıyor. Bacaklarındaki varislerini tüm kış boyunca  ihmal etmiş olan hanımlar şimdilerde yaz öncesi tedavi olmak için varis kliniklerine koşuyor. Öncelikli önerimiz yaz sıcaları bastırmadan kılcal varislerinizin tedavisinin yapılması için hekiminize başvurmanızdır. Kılcal varisler sürekli tekrar etmeye meyilli olan bir hastalıktır bu nedenle hastalarımıza her yıl düzenli olarak kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Bu sayede hem hastalığı en başında yakalayıp kolayca tedavi etme şansımız oluyor hem de ufak müdahaleler ile varislerin yayılmasına ve ilerlemesine müsade etmemiş oluyoruz. Özellikle kılcal varisleri olan hastalarımızın, tedavinin her yıl ufak rutuşlar ile devam etmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor. Biz kliniğimizde tedavi ettiğimiz hastalarımızdan kılcal varislerinin rutin yıllık takiplerini ihmal etmemelerini rica ediyoruz. Sonuçlarımızın güzel kalması ve korunması için de düzenli yıllık kontrollerine gelenleri ödüllendiriyoruz. Onlara, eğer tekrarlama neticesinde gerekli olan tedavileri varsa ücretsiz olarak tedavilerini gerçekleştiriyoruz.

Peki tedavi olduktan sonra korunmak için neler yapılabilir?  

Özellikle kılcal varislerin direkt güneşe uzun süre maruziyette artış gösterdiği hastalar tarafından sıklıkla gözlenmektedir. Aslında tatildeki deniz suyu , yüzme ve yürüyüşler varislerin ilerlemesini engellemekte hatta geriletmekte faydalı olabilir. Ancak sıcak havalar ve güneş varisleri olumsuz etkilemektedir. 

1) Rahat ayakkabılar ile bol bol yürüyüş yapılmalı.

2) İnflamatuar özellikli gıdalardan kaçınılmalı ve antioksidanlardan zengin olan gıdalar tüketilmeli.

3) Bacaklarınızın ve diğer kılcal varisli bölgelerinizin direkt güneş ışınlarından korunması amacıyla üzerine bir havlu ya da bir örtü konulmalı

4) Güneşlenmek öğlen vakti 15-20 dakika ile sınırlanmalı bol bol yüzülmeli.

5) Sıcak su ile banya yapmaktan kaçınılmalı ve diz altına banyodan çıkarken soğuk su dökülmeli.

Güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle,

Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy

varisonline.com

 

SOSYAL MEDYA