KİMLER VARİS RİSKİ ALTINDA ?

Kimler Varis Riski Altında ?

Varis hastalığı açısından en önemli risk faktörü aile hikayesidir.  Anne ve babasında, ikisinde birden varis hikayesi olan kişilerde varis hastalığı %80-90 oranında görülmektedir. Sadece annede yada sadece babada varis hastalığı varsa risk %40 larda kalmaktadır. Bunlar bizim elimizde olmayan genetik faktörler.

Bir de istersek değiştirebileceğimiz risk fakörleri var. Örneğin, bilimsel çalışmalarda kadınlarda şişmanlık da bir risk faktörü olarak ortaya çıkmıştır.  Önceden geçirilmiş iltihabi bir damar hastalığı, gebelik, ayakta çalışılan ya da çok uzun süre hareketsiz oturulan bir meslek yapıyor olmak, kronik kabızlık gibi durumlar da kapakçıklarda yetmezliğe, dolayısıyla kanın bacak damarlarında geri kaçışı ile damar çapında genişleme ve varis oluşumuna neden olabilir.

Ayrıca varis hastalığının altında yatan inflamasyon sürecini destekleyen herşey varis oluşumuna katkı sağlar. Bu nedenle sağlıklı yaşam tarzı mutlaka varis tedavisi ile birlikte uygulanmalı ve tekrarlama riski olabildiğince düşürülmelidir. 

SOSYAL MEDYA