BÜYÜK VE KABARIK BACAK VARİSLERİN TEDAVİSİ

Büyük Ve Kabarık Bacak Varislerin Tedavisi

Büyük ve kabarık bacak varislerin tedavisinde Lazer ablasyon ya da RF ablasyon ve sonrasında köpük skleroterapi tedavisi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bazı hastalar ve ne yazık ki bazı hekimler çok ilerlemiş varis hastalarının ameliyatsız varis tedavisinden fayda görmeyeceğini zannediyor. Bu çok yanlış bir düşünce. Aslında lazer ablasyon ve RF ablasyon özlllikle büyük ve ilerlemiş varislerde uygulanan tedavi yöntemleridir. Bu tedavilere tamamlayıcı olarak köpük skleroterapi tedavisi de eklenmektedir. Bu tedavi halk arasında köpük tedavisi  ya da iğne tedavisi olarak bilinen tedavi yöntemidir. 

Köpük skleroterapi genellikle lazer ya da Rf ablasyon tedavilerine ilaç olarak yapılan tamamlayıcı bir tedavi işlemidir. Geniş çaplı ve hasarlı olan damarın tedavisinden sonra kendiliğinden geçmeyen varis pakelerinin tedavisi amacıyla uygulanır. Varis pakelerinin çapına göre tedavi seçimi yapılır ya köpük skleroterapi ya da sıvı skleroterapi yapılır. Orta ve büyük boy varislerde kullanılan köpük skleroterapide sklerozan ilaç hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve damar içine verilir. Köpük kanla daha az karıştığından sıvı skleroterapiye göre daha etkilidir, ayrıca bacağa pozisyon vererek köpük istenen damara yönlendirilebilir ve ultrason ile görülebilir. Daha etkili olduğundan, köpük skleroterapisi ile çok geniş varisler bile başarıyla tedavi edilebilir. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır, ancak varislerin izlerinin tamamen kaybolması birkaç ay sürebilir. 

Dr. Atasoy, Eylül 2015 tarihinde çok geniş safen venleri olan 44 hastalık bir seriyi Amerika'nın Girişimsel Radyoloji alanından en prestijli dergisi olan JVIR ( Journal of Vascular Interventional Radiology) dergisinde yayınlamıştır. Damar çapları 15 ile 26 mm arasında değişen bu hastaların tedavilerini Endovenöz Lazer Ablasyon ve FAFS tekniklerini kullanarak ameliyatsız olarak gerçekleştirmiştir.  Dr. Atasoy un bu makalesine de PUBMED den https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26065928 linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bacak Varisi

SOSYAL MEDYA