AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis hastalığının tedavi edilebilmesi için varis hastalıkları konusunda deneyimli bir Radyoloji Uzmanı tarafından detaylı bir Doppler Ultrasonografi muayenesi ile tüm hasarlı damarların hepsinin teşhisi gerek şarttır. Doğru ve hızlı tedavi ancak bu sayede mümkün olmaktadır. 

Sadece varis pakelerinin ameliyat ile ya da skleroterapi ile tedavisi, sebebi değil sonucu ortadan kaldıracağından tam bir iyileşme sağlamaz ve sıklıkla varisler tekrar eder. Varis pakelerinin tedavisinden önce kapakları hasarlı olan damarların kapatılarak geri kaçış ve basınç etkisi ortadan kaldırılmalıdır.

Daha önceki dönemlerde hasarlı kapakları olan damarlar cerrahi operasyon ile yerinde sökülüyordu ancak günümüzde hasarlı olan damara küçük bir iğne ile girilerek lazerin ısı etkisi ile o damar kapatılabiliyor.

Akla hemen şu soru geliyor o kapatılan damar (Vena Safena Magna- Büyük Safen Veni) sonra ne oluyor ? Onun kapatılmasının bir zararı yok mu? Lazerle varis tedavisi tehlikeli mi?

Şöyle düşünün; bacaklarınızda binlerce kilometre uzunluğunda toplar damar ağı var. Bu toplardamarlar eğer sağlıklı ise normal bölgelerinizde olduğu gibi gözle görülmez ve kanı normal olarak yukarıya doğru taşırlar. Ancak hasarlı kapaklar ile şişmeye ve varisleşmeye başladığında bu damarlar kanı yukarı taşıyacağına yer çekimi ile aşağıya doğru gitmesine engel olamazlar ve diğer sağlıklı damarların da iş yükünü artırırlar. Bu  hasarlı damarı patlamış bir vana gibi düşünün. patlamış bir vanayı iptal etmediğiniz sürece su basmasından kurtulamadığımız gibi , bu bacak varisine neden olan hasarlı ve faydasız damarı iptal etmeden de diğer damarları korumamız mümkün olmaz.

Ameliyatsız varis tedavilerinden Endovenöz Lazer ablasyon tedavisi için linki tıklayabilirsiniz. 

Kılcal varislerin tedavisinde ya da büyük varisleri Lazer Ablasyon ile tedavi ettikten sonra tamamlayıcı tedavi olarak uyguladığımız Skleroterapi tedavisi içinde linke tıklayabilirsiniz.

Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy hocamızın web sitesinde bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

https://www.dratasoy.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi

 

 

SOSYAL MEDYA