VARİS HAKKINDA DOĞRU BLİNEN 3 YANLIŞ

Varis Hakkında Doğru Blinen 3 yanlış

BİRİNCİ YANLIŞ

EĞER VARİS HASTALIĞI İLERLEMİŞ İSE AMELİYAT GEREKİR, AMELİYATSIZ TEDAVİ YAPILAMAZ!

Bu çok yanlış bir bilgi her türlü varisin özellikle ilerlemiş varislerin, bacakta renk değişiklikleri hatta yara oluşturmuş bacak varislerinde bile ameliyatsız tedaviler çok başarılı şekilde uygulanabilir.

İKİNCİ YANLIŞ

AMELİYATSIZ TEDAVİ YAPILIRKEN UYUTULMAM YA DA BELDEN AŞAĞIYI HİSSETMEMEM İÇİN ANESTEZİST EŞLİĞİNDE BİR MÜDAHALE GEÇRİRMEM YANİ AMELİYATHANEYE GİRMEM GEREKİR!

Bu da çok yanlış bir bilgi. Ameliyatsız varis tedavisinde sadece lokal anestezi ile tedavi yaplır, anestezi doktoruna ya da ameliyathane ye girmeniz gerekmez. Deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanı sizin tedavinizi dakikalar içinde sadece lokal anestezi ile yapabilir. Burada kullanılacak en güzel teknik bacak sinirinin 30 dakikalığına ağrı hissetmesini azaltan femoral blokaj işlemidir. Tedavi olacağınız hekime işleme karar vermeden önce femoral blokaj yapıp yapmayacağını sormanızda fayda var.

ÜÇÜNCÜ YANLIŞ

VARİS TEDAVİSİ SONRASINDA NORMAL HAYATIMA HEMEN DÖNEMEM, YOLCULUK YAPAMAM YA DA DENİZE GİREMEM.

Varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına endovenöz lazer ablasyon ya da RF ablasyon gibi ameliyatsız yöntemler ile tedavi olursanız aynı gün yolculuk yapabilir ve hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz. Tek kısıtlayıcı unsur ilerlemiş varis vakalarında 15-20 gün varis çorabı giyilmesini öneriyoruz. 

 

SOSYAL MEDYA