VARİSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILIR ?

Varisten Korunmak İçin Neler Yapılır ?

7 ADIMDA VARİSTEN KORUNMA 

1) Doğru beslenme. varis hastalığı temelde bağ dokusun inflamasyon sonucu bozulmasına dayanır. inflamasyonu azaltan ve bağ dokusunu kuvvetlendiren bir beslenme ile önemli ölçüde sağlığınıza katkı sağlayabiirsiniz.Sağlıklı beslenme önerilerim için dratasoy.com web sitemi ziyaret etmenizi öneririm.

2) Çok uzun süre ayakta kalmaktan ya da çok uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçınmanızda fayda var.

3) Mümkünse düzenli olarak yürüyüş ve bacak hareketleri yapmak. Yürüyüş dışında yapacağınız hareketlerin başında ayağınızı bilekten yukarı aşağı hareket ettirmeniz ve ayakta iken parmak ucuna kalkıp inmeniz sonrasında topuk üstünde durmanız ve tekrar paramak ucunda kalkmanızı önerebilirim. 

4) Diz ekleminizi içermeyecek seviyeye kadar soğuk su içinde tutmak hatta yukarıda bahsettiğim hareketleri soğuk su içinde yapmak rahatlatıcı ve damar büzücü bir etki oluşturur.

5) Genel olarak sağlıklı beslenmeye ilave olarak at kestanesi gotu kola, rutin ve diosmin gibi bazı bitkisel içerikli takviyeler kullanabilirsiniz.

6) Yüksek topuklu ve sert tabanlı ağır ayakkabılar yerine rahat ayakkabıları tercih etmeniz çok önemlidir.

7) Son olarak damar sağlığını baş düşmanı sigarayı hayatınızdan çıkarmanızı öneririm.

Yukarıdaki korunma önerileri varis tedavisi olduktan sonra tekrarlamaların olmaması için büyük önem taşımaktadır.

Yani öncelikle varisinizi ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden birisi ile tedavi ettirin. sonrasında da bu uyarılara dikkat ederek tekrarlama riskinizi azaltın. Her durumda tedavi sonrasında yıllık varis muayenesi kontrolleriniz unutmayın. Bu kontroller sayesinde varisleriniz eğere tekrarlama eğilimi içine girmişse çok erkenden tespit edilir ve kolayca tedavi edilir. Yani yılanın başını küçükken ezmiş oluruz. Bu nedenle kliniğimize gelen tüm hastalarımıza yıllık kontrollerini ihmal etmemeleri gerektiğini söyleriz.

SOSYAL MEDYA