VARİSLER NASIL OLUŞUR ?

Varisler Nasıl Oluşur ?

Kılcal varisler ve daha büyük olan varisler temelde farklı iki hastalıktır.

Kılcal varislerin temelde cilt ve ciltaltı dokuların infalmatuar süreci olduğu söylenebilir.

Büyük varislerde ise temel neden venöz yetmezlik dediğimiz venöz basınç artışıdır. yani toplardamarlar yer çekimi etkisi ile aşağıya doğru basıncı iletir.

Varis tedavisinin, 1900 lü yıllarda varis hastalığının temelde Büyük Safen Veni adı verilen yüzeysel damarlarındaki kapakların hasarı ve bu seviyedeki kaçaklar nedeniyle oluştuğu kabul edilirdi.

Ancak 2000 li yılların başından itibaren Girişimsel Radyoloji Uzmanlarının varis hastalığının Doppler ile tanısı ile birlikte tedavi ve takibini de yapmaya başlamasıyla varis hastalığının ancak %50 sinin sadece bu damardan kaynaklandığı anlaşıldı.

Diğer varis kaynaklarının Küçük Safen Veni,Perforan ven adı verilen derin damarlar ile yüzeysel damarlar arasındaki köprü venleri ya da kasık bölgesindeki İnguinal venler olduğu anlaşıldı. Birçok hasta, klasik tedavi ile Büyük Safen Veni dışındaki kaynaklara etkili müdahale olmadığından klasik tedavilerden memnun kalmıyordu.

Günümüzde modern yöntemleri uygulayan girişimsel radyoloji uzmanları sayesinde tüm varis kaynaklarına yönelik tedaviler uygulanabilmektedir. Varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanı hedefe yönelik tedaviler yaparak hastalığı çok etkin bir şekilde tedavi edebilir. Düzenli takipler ile de hastalığın tekrarlaması engellenir.

Peki ama birçok varis tedavi yöntemi var hangisi en iyi yöntem diyorsanız bu linkten ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA