VARİS ÇORABI NASIL SEÇİLİR VE KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR!

Varis çorabı nasıl seçilir ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir!

Varis çorabı, bacaklardaki toplardamarların çaplarını azaltarak yukarı doğru kan akışını kolaylaştırmak amacı ile kullanılan özel çoraplardır. Bu çoraplar ayak bileğinden yukarıya doğru kademeli olarak azalan basınç uygulayarak kanın göllenmesini ve şişlik oluşturmasını engellerler. Kronik venöz yetmezlik adı verilen toplardamarların yetersizliğine bağlı gelişen ödem ve varislerin tedavisinde yardımcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Yardımcı bir yöntem diyorum, herhangi bir tedavi uygulanmadan verilen varis çoraplarının hastalığınızı tedavi etmesi mümkün değildir.

Varis çorabı satın alırken doğru basınç ve beden seçilmesi çok önemlidir. Tedavilerden sonra genellikle 23-32 mm Hg orta basınçlı varis çorapları öneriyoruz. Ancak genel anlamda ödem önleyici ve dinlendirici amaçla kullanılan çorapların basınçları 20 mmHg nın altında olup hafif basınçlı kategorisine girer. Çorabınızın hangi basınçta olması gerektiğini, diz altı mı yoksa kilotlu olan varis çorabının size uygun olduğunu hekiminiz size reçete edecektir. Ancak çorabınızın bedenini satın alma noktasında ölçümler alarak belirlemeleri gerekir. Ürün satın aldığınız yerde ilgili kişi ayak bileğinin hemen üstünden, baldırınızın ve uyluk bölgenizin en geniş olduğu bölgelerden ölçü almadan size bir çorap veriyorsa, lütfen o dükkandan çorap almadan ayrılın. Doktorunuz size gerekli olan basıncı ve tipi zaten reçete etmiş olacaktır ancak doğru bedeni kullanmadığınız takdirde çok az fayda görmeniz hatta zarar görmeniz bile mümkün olabilir.

 

VARİS ÇORABI NASIL GİYİLİR?

Kabul etmek gerekir ki varis çorabı giyinmek birçok hastamız için sıkıntılı bir durumdur. Çok şükür artık modern tedaviler sayesinde varis çorabını tedaviden sonra en fazla 20-30 gün giyilmesi yeterli oluyor. Artık hastalarımızın %95 ine   ay sonra tamamen varis çorabından kurtulabileceksin müjdesi verebiliyoruz.

Varis çorabını ilk giyinmenizde size öneren merkezde yardımcı personel tarafından uygulamalı olarak gösterilerek giyilmesinde fayda var. Günlük hayatınızda varis çorabını yataktan kalkmadan önce giyinmenizi öneriyoruz. Bu sayede ayaklarda şişme olması engellenmiş oluyor. Varis çorabını giyeceğiniz zaman ayaklarınızın ve bacaklarınızın nemli olmadığından emin olun, aksi takdirde giyinmek çok zor olabilir.

Çorabı giymek için ters yüz yapmayı ya da avucunuzun içine toplayarak giymeyi tercih edebilirsiniz. Parmak uçları açık olan çoraplardaki kolay giyilmesi için kullanılan saten bir kumaş giyinme işini çok kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle fiziksel olarak varis çorabı giyinmesi çok zor olan hastalarda tercih edilebilir. Ancak açık burunlu olan çorapları giyerken çorabınızın ayak ucu kısmının ayak parmaklarınızın dibinde kaldığından ve parmak hareketlerinizi kısıtlamadığından emin olun.

Klasik varis tedavileri zamanında varis çoraplarını ömür boyu giyinmesi önerilen çok fazla hasta oluyordu. Bu dönemlerde varis çoraplarının yıkanması ve kurutulması konularında da dikkatli olmak bir çorabın doğal ömrü olan 6 aylık süre içinde çorabı deforme olmadan muhafaza etmek önemliydi. Ancak modern tedaviler ile birçok hastamızın varis çorabını ömür boyu giymesine gerek kalmıyor. 

SOSYAL MEDYA