BACAKLARINIZDAKİ VARİSLER BÜYÜK VE KABARIK MI?

11 Oca 2018
Bacaklarınızdaki varisler büyük ve kabarık mı?

Üzülmeyin ameliyatsız tedavi yöntemleri ile sizde iyileşebilirsiniz.

Birçok varis hastası ne yazık ki varislerinden kolayca kurtulabileceğinden habersiz. Kendisine, 2000 li yılların öncesine dayanan bilgiler ışığında tedavi edilemeyeceği ya da varis çorabı dışında hiçbir seçeneği olmadığı söylenmiş olan çok fazla varis hastası var. Onlara söylemek istediğim şey “Artık her türlü varisin tedavisi mevcut, lütfen varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanı bulun ve ona tekrar muayene olun.

Bacaklarınızdaki damarlar çok mu kabarık?

Renkleri iyice yeşil/mor olarak seçiliyor mu?

Ayak bilekleriniz civarında renk değişiklikleri hatta yaralar mı çıkıyor?

Üzülmeyin varisleriniz ne kadar ilerlemiş olursa olsun yaşınız ne kadar ilerlemiş olursa olsun modern yöntemler ile varis tedavisi size de uygulanabilir. Büyük ve kabarık bacak varislerin tedavisinde Lazer ablasyon ya da RF ablasyon ve sonrasında köpük skleroterapi tedavisi ile çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Bazı hastalar ve ne yazık ki bazı hekimler çok ilerlemiş varis hastalarının ameliyatsız varis tedavisinden fayda görmeyeceğini zannediyor. Bu çok yanlış bir düşünce. Aslında lazer ablasyon ve RF ablasyon özellikle büyük ve ilerlemiş varislerde uygulanan tedavi yöntemleridir. Tamamlayıcı olarak köpük skleroterapi tedavisi de eklenmektedir. Asıl tedavi, reflü/kaçak bulunan büyük damarın Lazer Ablasyon ile tedavisidir. Skleroterapi halk arasında köpük tedavisi  ya da iğne tedavisi olarak bilinen tedavi tamamlayıcı olarak uygulanan yardımcı tedavi yöntemidir. 

Modern yöntemlerin farkı ve başarısının arkasındaki en önemli etken; Girişimsel Radyoloji uzmanının Doppler Ultrason eşliğinde tüm hasarlı damarları tek tek tespit edip damar haritanızı çıkarması ve tedavi esnasında hasarlı tüm damarları kapatırken sağlam olan damarları da korumayı başarmasıdır. Bu nedenle Modern yöntemler ile başarının sırrı Doppler ultrasonun tedavi de kullanılıyor olması ve tedaviyi uygulayacak olan hekimin Doppler ile teşhisinizi kendisi koyabiliyor olmasıdır.

Tedavi için gitmiş olduğunuz merkezde tedaviyi uygulayacak olan hekim Doppler için sizi bir bir başka hekime yönlendiriyorsa, kendisi Dopplerinizi yapamıyorsa ameliyatsız varis tedavisi için doğru bir merkezde olmadığınızı söyleyebilirim. Ameliyatsız varis tedavisini en başarılı olarak uygulayacak hekim grubunun varis tedavisi konusunda deneyimli girişimsel radyoloji uzmanları olduğunu söyleyebilirim.

Bazı hastalarımıza da ömür boyu varis çorabı giyinmek dışında seçeneği olmadığı söyleniyor. Onlar da çoraba bir süre sonra dayanamadığı için çıkarıyor ve hastalığı ilerlemeye devam ediyor. Özellikle bu hastaların mutlaka modern yöntemleri uygulayan bir hekime başvurmalarını öneriyorum çünkü artık kolayca tedavi olma şansları var.

Bahsetmek istediğim son grup ise, derin ven yetmezliği olduğu için tedavi olamayacağı söylenmiş ya da baldır bölgesinde varisleri olduğu için ameliyat edilememiş hastalar. Onlarda artık kolaylıkla tedavi olabiliyor. Derin ven yetmezliğinin kaynağı çoğunlukla yüzeysel ven yetmezlikleri olabiliyor ve tedaviden çok fayda görüyorlar. Baldır bölgesindeki varisler bu bölgede bulunan sinirler nedeni ile ameliyat açısından çok riskli olabilir ama modern yöntemler ile varis tedavisinde bu bölge varisleri en kolay tedavi edilen gruptur.

 Daha fazla bilgi için http://www.varisonline.com/variste-tedavi-yontemleri linkini tıklayabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA