CEVAPLANMIŞ SORULAR

02.04.2015
Soru : srpçlk

venöz yetmezlige yönelik olarak yapılan degerlendirmede valsalva manevrası sol AFV de grade 2 reflü tespit edilmiş bu ne demek tedavisi var mıdır bilgilendirirsenin memnun olurum teşekür ederim.

Cevap

Serpil hanım orta derecede bir  toplar damar yetmezliğiniz var, şu an varislerinizin ağrıları başlamış olabilir. Gözle görülebilecek dış varisler henüz çıkmamış olabilir. Detaylı bir muayene ile size hangi tedavi yönteminin uygun olacağına karar vermek gerekiyor. Belki de sadece koruyucu önlemler  ve ufak müdahaleler yeterli olacaktır bu aşamada. ilerlemesini engellemek mümkün olacaktır.
Öncelikle varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına Doppler incelemenizi tekrar yaptırmanızı öneririm. Sonrasında modern tedavi yöntemlerini yani ameliyatsız varis tedavilerini öneririm. Bu tedaviler hem daha kolay hem de sonuçları çok daha başarılı oluyor. Çünkü görüntüleme eşliğinde hedefe yönelik yapılıyor ve anestezi ya da belden uyuşturma gerekmiyor sadece lokal anestezi eşliğinde Doppler odasında yapılıyor. İşlemden sonra hemen kalkıp işinize dönebiliyorsunuz.
Şimdiden geçmiş olsun. 
 

08.04.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA