CEVAPLANMIŞ SORULAR

06.07.2015
Soru : yücel uzunay

valsalva manevrası ile sol sefenofomoral bileşke düzeyi ve safena magna trasesinde uzun süreliinverse akım izlenmiştir. Safena magna çapısuprapateller düzeyde en geniş yerinde7mm ölçülmüştür SONUÇ:solsafenofemoral bileşke düzeyi ve safena magna trasesinde GRADEIVVenöz yetmezlik bu benim ultrason sonuçlarım doktorum ameliyatla damarı iptal edelim diyor ama ağrılarım devam edermiş bunun daha başka tedavisi varmı MESELA: ultrasonik dalgaları+pıhtı eritici ilacın birlikte uygulanmasıyla ile damar içi pıhtı eritme tedavisi yapılırmı

Cevap

Yücel Bey öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
Sizin durumunuz o pıhtı eriten cihazlar ile ilgili değil. Onları derin ven trombozlarında kullanıyoruz. Siz de ise derin ven trombozu ya da tıkanıklığı yok aksine yüzeysel ve yetmezliği var. Sol bacağınızda kasıktan itibaren ciddi düzeyde geri kaçak var. o kaçağın engellenmesi için o damarı ya ameliyatla sökmek ya da lazer ile içerden ısıtarak büzmek gerekiyor.
Ameliyatsız tedaviler çok kolay ve rahattır aynı gün işinize dönersiniz. Ayrıca ultrason görüntüleme eşliinde müdahale edildiğinden ameliyat ile ulaşılması riskli noktalara da rahatlıkla ulaşırız. Ben hiç bir hastama ameliyat önermem. Damar sökülünce ameliyatlı tedaviler sonrası tekrarlama riski 5 yıl içinde %50. bizim lazer ablasyon da ise %6 dır.
Bu arada raporunuz yeterince detaylı değil. Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana randevu alabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA