CEVAPLANMIŞ SORULAR

21.02.2016
Soru : gönül pek

Selam annem akciğere pıhtı attı 15 aralık 2015 bir hafta hastanede kaldık. geçen hafta Ayk parmaklarında kızarıklık ve yanma oldu kalp damar DR. Dopler istedi baktı yeni tıkanma yok bir önceki olay görülüyor gerçekten öylemi varsa sizin öneriniz benim için çok önemli yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. GENEL AÇIKLAMA : ALT EKSTREMITE VENÖZ SISTEM RDUS, TEK TARAFLI Sağ ana femoral ven, yüzeyel ve derin femoral venler, büyük safen ven, küçük safen ven ve popliteal ven açık olarak izlenmiştir. Adı geçen venlerin solunum ve kalp dinamiğine bağlı fazisiteleri normaldir. Adı geçen venlerde retrograd nitelikte reflü akım izlenmedi. Solda femoral ven çapı azalmış olup duvarı kalınlaşmıştır. Proksimali açık izlenmekle birlikte distali oklüdedir. Popliteal ven açık olup duvarı kalınlaşmıştır. Kurural venler açıktır. Bulgular DVT sekeli olarak değerlendirilmitşir. Akut tromboz bulgusu saptanmamıştır.

Cevap

kan sulandırıcı kullanmaya devam edecek artık yapılabilecek bir şey yokç İlk 15 günde modern yöntemler ile tıkalı damarı içerden kateterle açsa idik tam düzelme olabilirdi. Ama artık idare edecek, zaten bahsettiğim tedavi çok az merkezde uygulanıyor. sıklıkla sizin yaşadığınız süreci yaşıyor akut derin ven trombozu tedavisi için hastaneye başvuranlar.
Akut derin ven trombozunda yapılması gereken ilk 15 günde pıhtı içine trombolitik denilen güçlü ilaçları vermek ve pıhtıları dışarı çıkarmak. 
geçmiş olsun. 

06.06.2016 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA