CEVAPLANMIŞ SORULAR

14.02.2015
Soru : akif pus

Sağda ana femoral ven,derin femoral ven ,yüzeysel fermoral ven,popliteal ven,posteriori tibial ven,anterior tibiol ven ve peroneal venin kontur,seyir ve kalibrasyonu normaldir. Sağ alt ekstremide venöz sistemde intimal kalınlaşma veya trombus izlenmemiştir.venöz sistemin izlenebilen kesimlerinde lüminal patalojik saptanmamıştır. Kompressebilite testine yanıt izlenebilen tüm segmentlerde (+) poziyftir. Yapilan renkli doppler US incelemede;sağ alt ekstremide venöz sistemin tüm segmentlerinde damar lümeni akim sinyali ile tam olarak dolmaktadır.Lüminal dolma defekti izlenmemiştir. VALSALVA MANEVRASİ SONRASİ SAG CFV DFV ve SFV PROKSİMALİNDE VALSALVA İLE REFLU AKİMİ SAPTANMİSTİR. SAG VSM DE VALSALVA İLE REFLU AKİM İZLENMİS OLUP PROKSİMAL CAPİ 3.8MM ORTA KESİMDE 2.8 MM ÖLCULMUSTUR. augmentasyon testine yanıt izlenebilen tüm segmentlerde (+)pozitiftir Bu doppler un akıbeti ne hocam ben bise anlmdm yardımcı olun lütfen.venöz yetmezliği var mı bu da önemli

Cevap

Raporunuza göre her sağ bacağınızda toplardamar yetmezliği mevcut. Sizin raporunuzda damar çapları biraz düşük bunun sebebi Doppler incelemeniz esnasında sizi ayağa kaldırmamış olmalarına bağlı olabilir.
Size önerim,  öncelikle siz ayakta iken yapılacak detaylı bir Doppler ile damar haritanızın çıkarılmasıdır. 
Ben sonuç olarak tüm varis hastalarımıza ameliyatsız tedavi öneriyorum.
Hedefe yöneli görüntüleme eşliğinde yapıldığından tüm sağlıklı damarlar korunurken sadece hasarlanmış damarlar tedavi ediliyor. Sonuçlar çok güzel oluyor. Tedavi işlemi için sadece 40 dakikanızı ayırmanız yeterli oluyor bu ameliyatsız tedavilerde sonrasında hayatınza devam ediyorsunuz.
Şimdiden geçmiş olsun. 

24.02.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA