CEVAPLANMIŞ SORULAR

29.09.2016
Soru : Burcak Önder Önder

Mrhb hocam bende şiddetli ağrılar ve kramplar için doktora gittim. Yapılan ultrason sonucun da Biteral alt ekstremite derin venöz sistemi distale dek açık olarak izlenmiştir.Derin venöz yapıların kompresyon ve augmentasyona yanitlari normal olarak alınmaktadır. DVD saptanmamıştır. Sağ safeno femoral bileskede valsalva ile grade II reflü akımı izlenmiştir. Sol safeno femoral bileskede valsalva ile grade III reflü akım izlenmiştir. Sol VSM kalibrasyonu ılımlı artmış olup (4mm) valsalva ile reflü akim izlenmemiştir. Sağ VSM kalibrasyonu ılımlı artmış olup(4.3mm) valsalva ile reflü akim izlenmemistir. Bilateral krural bölge yüzeyel veniz yapılarda kalibrasyon artışı izlenmiş olmakta beraber valsalva ile reflü akim izlenmemistir.

Cevap

Raporunuzda reflü dereceleri ile damar çapları uyumlu değil. Doppler tetkiki siz yatarken yapıldı ise bu şekilde yanlış sonuçlar çokabiliyor.
Tekrar detaylı bir Doppler incelemesi öneririm.
sonrasında, Ameliyatsız varis tedavileri ( lazer ablasyon ve ultrason eşliğinde skleroterapi ) ile tedavi gerekli ise yapabiliriz.
şimdiden geçmiş olsun. 

29.09.2016 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA