CEVAPLANMIŞ SORULAR

08.07.2015
Soru : İsmail Dobooğlu

mrblar hocam... hızmtnzden dolayı teskker edrm... ''valsalva manevrası ile sol derin femoral vende reflü akım saptanmıstr''. hocam ultrason sonucum bu sekılde .. sıkıntı ne dercdedir.. benım doktrum cerrahı mudahale gerekebılır dedı.. sizce ne yapmam lazım ?? tekrar teskkr eder, kolaylıklar dılerım...

Cevap

İsmail Bey öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
Derin ven yetmezliği ciddi bir tanıdır.  Ancak biz günlük pratiğimizde bu tanının yanlış olarak konduğunu görüyoruz genellikle. bu tanı konunca da bir çok hekim tedavi edemiyor hastayı . en önemli sebebi hastayı ayakta iken değil de yatar iken Doppler muayenesi yapmak. Size de yatarken muayene yapıldı ise bu sonuca güvenmeyin.
Ayrıca ameliyatlı tedavileri artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ile yapılan tedaviler artık çok kolay bir şekilde tedavi ediyor ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.  Ağrılarınız varsa ameliyatsız tedaviler ile sizi rahatlatabiliriz.   Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana randevu alabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA