CEVAPLANMIŞ SORULAR

27.04.2015
Soru : Duran Dayıoğlu

Merhabalar , Şu an 24 yaşındayım. Küçük yaştan beri uzun süre ayakta kaldığımda veya yolculukta ayaklarımda şişme oluyor veya fena halde ağrı oluyor. Bugüne kadar romatizma ve benzeri şeyler söylediler ama hiçbiri çare olmadı.En son doppler ile baktılar.Valsalva manevrası ile her iki safenofemoral bileşke ve VSM da grade IV reflü akım kaydedilmiştir.Sonuç olarak Bilateral safenofemoral bileşke ve vena safena magnada grade IV venöz yetmezlik. Ayrıtılar : Sağ vena safena magna çapı proksimalde en geniş yerde valsalva manevrası ile 7.8mm, istirahat halinde 3.9mm dir. Sağ vena safena çapı orta bölümünde en geniş yerde valsalva manevrası ile 3.6mm, istirahat halinde 2.5mm dir. Sol vena safena magna çapı proksimalde en geniş yerde valsalva manevrası ile 7.2mm, istirahat halinde 3.9 mm dir. Sol vena safena çapı orta bölümünde en geniş yerde valsalva manevrası ile 5.7mm , istirahat halinde 3.6 mm dir.

Cevap

Duran bey iki bacağınızda da şiddetli varis bulguları raporlanmış.
İki bacağınıza da ameliyatsız lazer ablasyon tedavi yapılmasını öneririm.
 
 
Muayene ve tedavi için kliniğimizden Eylül ayına randevu alabilirsiniz. Yaz aylarında genelde yurt-dışında kurs ve kongrelere katılıyorum ve yaz sıcaklarında iyileşme süreci uzun olduğundan kısa süreli de olsa varis çorabı giyilmesi güç olduğundan yazları yeni hasta kabul etmiyorum. 
 
Bu arada ağrılarınız var ise size bazı önerilerim olacak. 
Varis hastalığı ile mücadele için bazı yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapmanzı ve gerekli takviyeleri kullanmanızı öneriyorum. 
 Şimdiden geçmiş olsun. 

19.09.2017 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA