CEVAPLANMIŞ SORULAR

08.04.2015
Soru : DEYORUMKU

merhabalar. bacak ağrısıyla doktora gittim. varislerim olduğunu soyledi.beni ultrasona yönlendirdi. valsalva ile sol safeno femonal bileşkede grade 4 patolojik reflü akım izlendi. valsalva ile sağ safeno femonal bileşkede ve vsm de grade 4 patolojik reflü akım izlendi. valsalva ile sözü geçen diğer venlerde anlamlı reflü saptanmadı. VSM çapı bileşke düzeyinde sağ: 5,7 mm sol: 4,7 mm dizüstü lokalizasyonunda sağ:5,8 mm sol:5,6 mm

Cevap

Bu rapordaki bilgiler biraz  kafa karıştırıcı uyumsuzluklar var. Sizi ayağa kaldırmadan Doppler yapmış olabilirler. Anlaşıldığı kadarıyla her iki bacaktan da tedavi olmanız gerekiyor. 
Öncelikle varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına Doppler incelemenizi tekrar yaptırmanızı öneririm.
 
Sonrasında gerek olursa modern tedavi yöntemlerini yani ameliyatsız varis tedavilerini
( endovenöz lazer ablasyon, su buharı ablasyonu ya da RF ablasyon) öneririm.
 
Bu modern tedaviler hem daha kolay hem de sonuçları çok daha başarılı oluyor. Çünkü görüntüleme eşliğinde hedefe yönelik yapılıyor ve anestezi ya da belden uyuşturma gerektirmiyor sadece lokal anestezi eşliğinde Doppler odasında yapılıyor. İşlemden sonra hemen kalkıp işinize dönebiliyorsunuz. Korkulacak bir durum yok.
Şimdiden geçmiş olsun. 
 

08.04.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA