CEVAPLANMIŞ SORULAR

11.08.2015
Soru : gürcan

Merhaba, Varis şüphesi ile ultrason çekildi ve sonuçları şu şekilde verildi. Yapılan işlem:alt ekstremite venöz sistem rdus Bilateral Alt Eksremite Venöz Sistem RDUS; Yüzeyel femoral ven ve popliteal vende trombüs saptanmamış olup, venöz yapılar tümüyle komprese edilebilmektedir. Augmantasyona yanıt alınmaktadır. Sağ safen ven çapı 4mm.dir. Sol safen ven çapı 6,7 mm.dir. Sol safenofemoral bileşkede valslavada hafif orta düzeyli yetmezlik bulgusu izlenmektedir. yukarıda bulunan rapor sonucuna göre ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirmisiniz. saygılarımla,

Cevap

Gürcan Büyükcan, öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
 
Sol bacağınızda   venöz yetmezlik var denmiş ancak bilgiler yeterli değil.
 
Öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız. 
Varis hastalığınızın tüm kaynaklarının ultrason eşliğinde tespit edilmesi sonrasında ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu  ile rahatlıkla tedavi edebiliriz.  
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA