CEVAPLANMIŞ SORULAR

06.01.2017
Soru : çakıl

Merhaba hocam, ben yaklaşık üç ay önce varis şikayeti ile iki bacağımdan lazer ameliyat oldum. Ameliyat öncesi doppler sonucum şu şekildeydi: Sağ Alt ekstremite Vsm çapı proksimalde 6.mm dizaltı 2.2 mm ölçülmüştür. SFJ de valsalva ile 2sn nin altında reflü akımı izlendi. Diz altı VSM valsalva ile 2 sn nin üzerinde reflü akım mevcuttur. Sol alt Ekstremite VSM çapı proksimalde 6.8mm dizaltı 2.2 mm ölçülmüştür. Diz altı VSM de valsavla 2 sn nin üzerinde reflü akımı mevcuttur. Cocket 3 ve 24 perforan venlernde valsavla ile sürekli akım mevcuttur. Ameliyat sonrası her şey iyi giderken yaklaşık 3 ayın sonunda aşırı ağrılarım olmaya başladı. ameliyat öncesi ayda 3-4 defa şiddetli ağrım olurken yaklaşık 3 haftadır gözümü ağrı ve krampla açıyor ve gün içersinde sürekli ağrılarım devam ediyor.Ayrıca bacaklarımda yeni damarlanmalar gözlemlemeye başladım. Bunun üzerine doppler çektirdim ve sonuç şu şekilde: sağ alt ekstremite Derin vennöz yapılarda valsava manevra ile reflü saptanmadı. VSM de post op EVLA ya ait görünüm izlenmiştir. Sol ALt ekstremite Derin vennöz yapılarda valsava manevra ile reflü saptanmadı. VSM de post op EVLA ya ait görünüm izlenmiştir. Sizin görüşünüz nedir. Çok teşekkürler

Cevap

Seda hanım öncelikle geciken cevap için kusura bakmayın.

Sizin ameliyat öncesi raporunuzda perforan venlerinizde reflü akımlardan bahsediliyor? Lazer ablasyon ile perforan venlerin tedavisi Türkiye de çok az sayıda merkezde yapılabilir. Sizin büyük ihtimal ile perforan venlerinizin tedavisi yapılamamıştır ve perforanvenlerinizde hala problem olabilir.

Kliniğimizde detaylı bir Doppler değerlendirmesi ile perforan venlerinizin incelenmesini yaptıktan sonra lazer ile tedavisini yapabiliriz.

Şimdiden geçmiş olsun.

10.09.2017 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA