CEVAPLANMIŞ SORULAR

13.08.2017
Soru : Melih

Merhaba, Doppler raporum şöyledir; her iki ana femoral ven derin ve yüzeysel femoral venler popliteal ven peroneal ven anterior ve posterior tibial venler açıktır. Sağ CFV de 1 sn süren , VSM ve SFJ de continue reflü kaydedilmiştir. Sağda VSM çapları proksimal-orta -distal sırasıyla 7,5mm, 7,2mm, 6,9mm Sağda boyd 8,5 mm, coccket I-II-III 6,6mm, 7,2mm, 5,4mm. Sol CFV de VSM ve SFJ de continue reflü kaydedilmiştir. Solda VSM çapları proksimal-orta -distal sırasıyla 10mm, 8mm, 7,2mm. Sol boyd 8,5 mm, coccket I-II-III 7,4mm, 6,2mm, 5,4mm. Yüzeysel venler açık, popliteal fossada patoloji izlenmemiştir. Bu rapora göre doktorum ameliyat olmamalısın dedi. İç damarım yetersiz olduğundan dışta görülen varisler onun görevini almış olabilir dedi. İç damar varislerimin ileri seviyede olduğunu belirtti. Normalde iç damarlar kanın %80'ini Diğerleri %20'sini taşırmış. Benim bacaklarımda bu durum farklı olabilirmiş. Eğer biz görülen varisleri alırsak iç damarı onarmada sıkıntı yaşanırsa ayağında şişmeler oluşacaktır dedi. Eğer bacağında ödemler oluşursa ozaman ameliyat riskini almamız doğru olacaktır dedi. Daflon verdi ve pıhtılaşmaya karşı aspirin tavsiye etti. Ayrıca varis çorabını sürekli giyin dedi sizce ne yapmalıyım? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Cevap

Melih bey aporunuza göresolda daha belirgin olmak üzere her iki bacağınızda da ileri seviyede varis hastalığınız var. 

Derin venöz sistemdeki yetmezliğin yüzeysel (dış) sistemdeki varislerin tedavisi sonrasında düzelme ihtimali var. 

Verilen çorap ve ilaç sadece şikayetleri azaltır tedavi etmez. 

Mutlaka tedavi olmanızı öneririm. 

Ancak ameliyatlı tedavileri artık önermiyorum.

Doppler eşliğinde modern yöntemler ile yapılan ameliyatsız varis tedavilerini öneriyorum ve kendi kliniğimde de sadece bu yöntemleri uyguluyorum. 

Varis hastalığının Doppler eşliğinde teşhisini koyan ve tedavisini yapan hekimin aynı hekim olması çok önemlidir. Bu nedenle teşhis ve tedavinizin en iyi şekilde yapılması için mutlaka varis tedavisi konusunda deneyimli bir Girişimsel Rdyoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. 

Lazer ya da RF ablasyon yöntemleri  ve gerekiyorsa tamamlayıcı olarak  ultrason eşliğinde skleroterapi yöntemleri ile varisleriniz 30 dakika içinde kolaylıkla tedavi edilebilir. İşlem sonrası hemen işinize dönebilirsiniz.

Girişimsel Radyoloji Uzmanları tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerini başrılı bir şekilde uygulamaktadır. Aşağıdaki yöntemlerden hangisi sizin için gerekli ise size o yöntem uygulayarak tedavinizi gerçekleştirir.

Sitemiz içerisinde bu yöntemleri daha detaylı araştırmanızı ve videolarımızı izlemenizi öneririm.

Varis tedavisinde Ameliyatsız Modern yöntemler

Endovenöz Lazer Ablayon

Endovenöz RF Ablayon

Endovenöz Su Buharı Ablayon

Ultrason eşliğinde Skleroterapi (Köpük tedavisi- Enjeksiyon tedavileri)

09.09.2017 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA