CEVAPLANMIŞ SORULAR

12.07.2015
Soru : samet karayağcı

Merhaba 23 yaşındayım yaklaşık 5 yıl önce bir trafik kazası sonucu bilateral alt ekstremite kronik venöz yetmezlik meydana geldi Yanı sıra lenf ödem doku kalınlığı gibi daha ufak sıkıntılarda vardı aynı zamanda kanda pıhtı neticesi uzun süre coumadin kullandım halen coraspin kullanıyorum kvy için venoruton, venotrex, daflon gibi ilaçlar kullandım son kertede tahlil neticesiyle olmasada göz teşhişiyle reynaud fenomeni sıkıntısı tespit ettik sigarayı bırakmadığım için tedaviye başlayamadım reyno hafif derecede seyrediyor ve atakların en şiddetlisi ortalama 1 dakika sürüyor Defalarca dopler cektirdim neticeler birbirinin aynı olmasada ortalama olarak bilateral alt eksteremitede yüzeysel-popliteal-derin venerde yetmezlik görüyor bazı dopplerlerde bir yada birden fazla damarlarda reflü görüyor Damar çapı son bakıldığında en kötüsü 4.9 mm bu cok yüksek denecek bir rakam değil farklı doktor ve hastahanelere göründüm. çoğu doktorun ortak kanısı tedavi olmadığı olan tedavilerin kesin olmadığı yönünde kendi araştırmalarım neticesinde plastik cerrahide kapakçık transplantının en uygun yöntem olacağını düşündüm Fakat sonradan bu yöntemin de kesin sonuç olmayacağını tedavi sonrası özellikle avb basıncı sıkıntısı ve varis çorabı kullanımına devam etmek zorunda olduğunu öğrendim Ben ise hastalımın çok şiddetli olmadığını bilerek hem ağrılarımdan hem ağırlık hissinden hemde çoraplardan kurtulabileceğim bir tedavi arıyorum yok denecek kadar az düzeyde seyreden lenf ödem için de bir deva arıyorum şimdiden teşekkür ederim..

Cevap

Samet Bey  öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
Öncelikle sigarayı bırakmanız gerekiyor.
Bırakamayacaksınız size kimse yardımcı olamaz bu yazının devamını da okumanıza gerek yok.
Asıl sıkıntı eğer doğru ise derin ven yetmezliği. Eğer doğru ise diyorum çünkü ayakta iken yapılmadığında Doppler incelemeler yanlışlıkla derin yetmezlik sonucu çıkar ve tedavisi yokmuş gibi algılanır.
Kendim siz muayene etmeden derin ven yetmezliği olduğunuzu kabul etmem zor.
Velev ki kabul etsek o zaman deneyeceğiniz yöntem bizim belirleyeceğimiz en uygun yere kapak replasmanıdır. denemekte fayda var. çünkü daha çok gençsiniz.
Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA