CEVAPLANMIŞ SORULAR

10.08.2015
Soru : asytun

İyi günler Sizden ricam bugün aldığım ; Bilateral alt ekstremite venöz Doppler incelemesi sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili bilgi Bilateral SFV ve POP.V ancak konveks prob ile renkli incelemede değerlendirilebilmiştir. Bu nedenle b-mood değerlendirme subptimaldir. CFV,SFV,DFV,POP-V ve baldır venleri normal anatomik seyir ve lokalizasyonludur.İntraluminal sonopatolojik görünüm,CDİ ile dolum defekti saptanmadı.Venöz cidar kalınlığı tabidir . Sol VSM de safenofemoral bileşkede fokal kapak yetmezliği, grade 4 reflü izlenmiştir.İstirahatte VSM çapı 6,6 mm ölçülmüştür. Sağ VSM de proksimalde grade 4 reflü mevcut olup istirahatte VSM çapı 6,3 mm ölçülmüştür , denmektedir Sizde ricam ,bu bilgiler ışığında bana anlıyabileceğim açıklıkla bilgi verebilirseniz sevinirim .Şimdiden teşekkürler ve çalışmalarımızda başarılar dilerim .

Cevap

Tuna Domaniçli öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
 
Raporunuza göre; Her iki  bacağınızda  venöz yetmezlik yani toplar damar kaçakları  var  hem de ileri derecede. ama gereken tüm bilgiler mevcut değil raporda.
 
Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız. 
 
Varis hastalığınızın tüm kaynaklarının ultrason eşliğinde tespit edilmesi sonrasında ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu  ile rahatlıkla tedavi edebiliriz. 
 
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA