CEVAPLANMIŞ SORULAR

05.11.2016
Soru : mustafa

iyi günler,çektirdiğim sağ alt ekstremite venöz doppler tetkikinde,sağ ana derin ve yüzeyel femoral venler ve popliteal venler açıktır.Lümen çapları normaldir,tüm segmentler kompresibl olarak izlenmektedir.Renk modu incelenmesinde lümen dolumları tabiidir.Augmentasyona yanıtları pozitiftir.Sağ venasafena parva normaldir.Valsalva manevrası sırasında reflü saptanmamıştır.SAĞ VSM UYLUK PROKSİMALİNDE EN GENİŞ YERİNDE 5 MM.DİZ SEVİYESİNDE 3,5 MM ÖLÇÜLDÜ.SAĞ VSM'DE UYLUK VE DİZ SEVİYESİNDE REFLÜ AKIM İZLENDİ. ve Sağ alt ekstremite arteriel doppler tetkikinde,sağ ana derin ve yüzeyel femoral arterde ve popliteal arterde gri skala incelemesinde plak ve steonik segment saptanmamiştır.renkli doppler incelemede normal akım hızları ve trifazik akım paterni alınmıştır.posterior ve anterior tibial arterlerde,peroneal arter ve arteria dorsalis pedis de normal akımhızları alınmış olup akım volümü tabidir.akım özelliği trifaziktir. Bu tetkikleri sağ kalça ve bilek üstünde ağrı,ayak taban ve parmaklarda zaman zaman uyuşukluk ve karıncalanma olduğundan yaptırdım.bu tetkiklerin sonuçlarının anlamı nedir yorumlamanızı rica ederim..

Cevap

Mustafa bey hem atardamar hem de toplardamarların Doppleri çekilmiş ancak raporda şikayetlerinizi açıklayacak bir bulguya rastlanmamış.
Size toplardamar için daha detaylı bir Doppler yapmamız iyi olabilir. eğer Doppler incelemeleriniz siz yatarken yapıldı ise tekrarlamak gerekir. 

28.11.2016 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA