CEVAPLANMIŞ SORULAR

01.04.2015
Soru : Hatice Topcu

İyi aksamlar hocam. Ben 51 yasindayim.2014-11-19 tarihli hastane raporum BİLATERAL ALT EKSTREMİTE VENÖZ RDUS B mod ve renkli doppler US ile yapilan inceleme Sol DFV ve popliteal vende valsalva suresini kaplayan reflü izlenmistir. Sol VSP de dusuk amplitutlu valsalva suresini kaplayan reflü izlenmistir. Sol VSM diz alti segmenti net olarak izlenmemekle birlikte izlenebilen kesimlerde varikoz olusumlar ve kollateral dilasimlari izlenmistir. Sag SFB ve YFV de dusuk amplitutlu kisa sureli reflu izlenmistir. Sag VSM diz ustu segmenti izlenemedi(opere). Sag VSP de1,78 sn surenreflu izlenmistir. Sag VSM diz alti segmentte varikoz genislemeler ve kisa sureli dusuk amplitutlu reflu izlenmistir.

Cevap

Hatice hanım ın, 
raporundan anlaşılan sağ bacak üst kesiminden bir ameliyat olmuş ama her iki bacağında çok geniş bir alanda varisleri var.
Size modern tedavi yöntemlerini yani ameliyatsız varis tedavilerini öneririm. Bu tedaviler hem daha kolay hem de sonuçları çok daha başarılı oluyor. Çünkü görüntüleme eşliğinde hedefe yönelik yapılıyor ve anestezi ya da belden uyuşturma gerekmiyor sadece lokal anestezi eşliğinde Doppler odasında yapılıyor. İşlemden sonra hemen kalkıp işinize dönebiliyorsunuz. Tekrarlama oranları da çok daha düşüktür.
Şimdiden geçmiş olsun. 
 

08.04.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA