CEVAPLANMIŞ SORULAR

09.07.2015
Soru : feyza temel

hocam.. sol krual bölge proksimal kesim medialinde safen venler ile ilişkili variköz venöz yapılar izlenmiştir.. valsalva manevrası sonrası her iki safeno femoral bileşkede valsalva başında kısa süreli reflü izlenmiştir.. sağ VSM çapı valsalva öncesi 6,1mm sonrası 7,8 mm dir. sol VSM çapı valsalva öncesi 8,4 mm sonrası 11,0 mm dir.. Ancak reflü saptanmamıştır.. Size sorum bize bunlara açıklık getirir misiniz lütfen.. Lazer tedavizi uygulanır mı.. Ve şuan annemin durumu nasıl.. Lütfen bize açıklık getirir misiniz..?

Cevap

Feyza hanım  öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
Annenizin sol bacağınızda hafif venöz genişleme var ama tedavi gerekiyor mu raporunuzdan anlamak mümkün değil. Eğer tedavi gerekli ise lazer ablasyon herkese uygulanabilir.
Zaten varis hastalığında ameliyatlı tedavileri artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler artık çok kolay bir şekilde tedavi ediyor ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.  Ağrılarınız varsa ameliyatsız tedaviler ile sizi rahatlatabiliriz.   Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA