CEVAPLANMIŞ SORULAR

07.04.2015
Soru : Füsun Çelik

Hocam saygılar, Aşağıdaki şekilde muayene raporum mevcuttur, doktor kapalı ameliyat dedi. Sizin düşünceniz nedir gerçekten kapalı ameliyat durumu söz konusumu veya başka bir müdahale olabilirmi bilgi rica ederim Cfv sfv dfv pop-v normal anatomik seyir ve lokalizasyonludur. Intraluminal sonopatolojik görünüm, cdı ile dolum defekti saptanmadı. Venöz cidar kalınlığı tabiidir. Sol cfv-vsmbileşkesinde valsalva manevrası ile grade 4 yetmezlik mevcuttur. Erekt postürde vsm çapı sağda 5,6 solda 7,7 mm ölçülmüştür.

Cevap

Bu rapordaki bilgilere göre soldan varis tedavisi olmanız gerekiyor. ancak raporunuzda bazı olması gereken bilgiler eksik bunlar olmadan teşhis eksik olur ve tedavi de tam olmaz.
Zaten biz hiç bir durumda ameliyatlı tedavileri önermiyoruz. 
Öncelikle varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına Doppler incelemenizi tekrar yaptırmanızı öneririm. Sonrasında gerek olursa modern tedavi yöntemlerini yani ameliyatsız varis tedavilerini
( endovenöz lazer ablasyon, su buharı ablasyonu ya da RF ablasyon) öneririm.
Bu modern tedaviler hem daha kolay hem de sonuçları çok daha başarılı oluyor. Çünkü görüntüleme eşliğinde hedefe yönelik yapılıyor ve anestezi ya da belden uyuşturma gerektirmiyor sadece lokal anestezi eşliğinde Doppler odasında yapılıyor. İşlemden sonra hemen kalkıp işinize dönebiliyorsunuz.
Şimdiden geçmiş olsun. 
 

08.04.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA