CEVAPLANMIŞ SORULAR

13.07.2017
Soru : ihsnkrts

hocam merhabalar. doppler sonucum derin venöz yapıları capi normal duvarlar düzenlidir. tromboz bulgusu saptanmdi. valsalva uygulaması ile bilateral ana femoral vende 2-3 en suren reflu akim yetmezliği izlenmiştir. yazıyor ve gerisinde problem yok doktor bey hap ve çorap verdi ikisinide kullanmıyorum. acaba yazan sorun önemli mi problem tam olarak ne gibi duruyor ve neler yapmami onerirsiniz . şimdiden tesekkur ederim iyi günler

Cevap

İhsan bey raporunuza göre her iki bacağınızda da ileri seviyede varis hastalığınız var. Ancak derin sistemde bu kadar kaçak varken yüzeyel sistemde sorun olmaması mümkün değil. Büyük ihtimal ile Doppler incelemesi siz yaterken yapıldığından yanlış sonuca neden olmuştur. Teşhis yanlış olunca tedavi de dolayısı ile yanlış olmuş olabilir.

Gerçekten derin venöz sistemde yetemezlik varsa çoğunlukla yüzeyel sistem yetmezliği ile beraberdir.

Derin sistmede ki yetmezliğin yüzeysel (dış) sistemdeki varislerin tedavisi sonrasında düzelme ihtimali vardır. 

Verilen çorapları ve ilaç ise sadece şikayetleri azaltır tedavi etmez. 

Öncelikle varis tedavisi konusunda deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına Doppler tetkikinizi yaptırmanızı ve detaylı inceleme sonrasında mutlaka aynı hekime tedavi olmanızı öneririm. 

Varis hastalığında tedaviyi yapacak olan doktor aynı zamanda kendisi Doppler ile sizi incelemiyorsa varislerinizin tedavisi için doğru merkezde değilsiniz demektir. 

Ayrıca ameliyatlı tedavileri artık önermiyorum.

Doppler eşliğinde modern yöntemler ile yapılan ameliyatsız varis tedavilerini öneriyorum ve kendi kliniğimde de sadece bu yöntemleri uyguluyorum. 

Varis hastalığının Doppler eşliğinde teşhisini koyan ve tedavisini yapan hekimin aynı hekim olması çok önemlidir. Bu nedenle teşhis ve tedavinizin en iyi şekilde yapılması için mutlaka varis tedavisi konusunda deneyimli bir Girişimsel Rdyoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. 

Lazer ya da RF ablasyon yöntemleri  ve gerekiyorsa tamamlayıcı olarak  ultrason eşliğinde skleroterapi yöntemleri ile varisleriniz 30 dakika içinde kolaylıkla tedavi edilebilir. İşlem sonrası hemen işinize dönebilirsiniz.

Girişimsel Radyoloji Uzmanları tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerini başrılı bir şekilde uygulamaktadır. Aşağıdaki yöntemlerden hangisi sizin için gerekli ise size o yöntem uygulayarak tedavinizi gerçekleştirir.

Sitemiz içerisinde bu yöntemleri daha detaylı araştırmanızı ve videolarımızı izlemenizi öneririm.

Varis tedavisinde Ameliyatsız Modern yöntemler

Endovenöz Lazer Ablayon

Endovenöz RF Ablayon

Endovenöz Su Buharı Ablayon

Ultrason eşliğinde Skleroterapi (Köpük tedavisi- Enjeksiyon tedavileri)

10.09.2017 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA