CEVAPLANMIŞ SORULAR

29.07.2015
Soru : zuhal ünalan

Hocam merhaba, şidetli bacak agrısı ve batmalar nedeniyle renkli dopler sonucu derin venöz yetmezlik dendi. Araştırma hastanesinde yaptırdığım sonuca göre valsalva manevrası ile sağ derin venlerde reflü akım saptanmamıştır. Sağ VSM çapı en geniş yerinde 3,6mm ölçülmüştür.Bilateral CVF den VSM ile bileşke düzeyinde 1,5 sn.süren reflü akım saptanmıştır.Valsalva manevrası ile sol derin venlerde reflü akım saptanmamıştır.Sol VSM çapı en geniş yerinde 3,5 mm ölçülmüştür.Sağ cruris orta kesimde en geniş kesimde 5 mm ölçülen dilate perforan ven izlenmiştir.doktor ilaç verdi bir aylık gönderdi . HOCAM BANİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. HAYATIM BOYUNCA BU ŞİKAYETLE Mİ YAŞAYACAĞIM NE YAPMAM LAZIM SIKINTIM DEVAM EDİYOR .. TŞK.EDERİM

Cevap

Zuhal hanım öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
 
Her iki bacağınızda hafif  venöz yetmezlik ile uyumlu reflüler var. Varis hastalığınızın tüm kaynaklarının ultrason eşliğinde tespit edilmesi sonrasında ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu  ile rahatlıkla tedavi edebiliriz. 
 
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA