CEVAPLANMIŞ SORULAR

07.12.2015
Soru : yasin altın

hocam merhaba benim renkli doppler us incelemesinde ana femoral ven (AFV).yüzeyel femoral ven (YFV).derin femoral ven(DFV)ve popliteal ven çapları ve cidar kalınlıkları normaldir. Damar dolumları tam olup kompresyonla tam olarak kollebe olmaktadır.Augmentasyon manevrası ile akım artmaktadır.Trombüs izlenmedi. Valsalva manevrası ile derin venlerde geri akım saptanmadı. Vena safena magna (VSM)ve vena safena parva (VSP)akımları izlenmedi. sağ.VSM de SFJ den itibaren valsava ile ileri derecede yetmezlik ile uyumlu reflü akım izlenmiştir.(grade 4 venöz yetmezlik)VSM çapı proksimalde 7,5 mm.dizüstü seviyede 6 mm ölçülmüş olup dilatedir.sağ kruris medialinde VSM den kaynaklı yüzeyel nontromboze variköz pakeler izlenmiştir.şeklinde rapor verildi.43 yaşındayım agrı sızım yok sadece ayakta fazla durdummu biraz şişiyor ne yapabilirim. yardımcı olursanız çok seviniriz şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar:))

Cevap

Yasin bey sağ bacağınızda da ciddi toplar damar yetmezliği var. tedavi olmazsanız ilerlemye devam eder yara olabilir ciddi şikayetler yaşarsınız.
 
Tedavi olarak da ameliyatı hiç bir varis hastasına önermem. Riskleri ve sıkıntıları fazla.  
Size deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına, modern yöntemlerden biri ile ( lazer ablasyon, RF ablasyon ve su buharı) ameliyatsız  varis tedavisi yaptırmanızı  öneririm.
Lazer ablasyon yöntemi varislerde en sık kullandığımız yöntemdir. 
Şimdiden geçmiş olsun. 

25.12.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA