CEVAPLANMIŞ SORULAR

15.07.2015
Soru : ÖZLEM Günay Karataş

Hocam annemin radyoloji raporunda proksimal krural ven lerde tromboz saptanmadi distal augmentasyonla tam dolum izlenmektedir. Sol safenofemoral bileskede valsalva manevrasi ile reflu akimi izlenmedi. Sağ safenofemoral bileskede valsalva manevrasiyla valsalva manevrasi boyunca devamli-orta siddetoi reflu akım işlenmiştir. Sagda VSM en geniş yerinde 6 mm. Solda VSM en geniş yerinde 3,6 mm ölçülmustur.Sagda VSP en ggenis yerinde 2,3 mm. Solda en geniş yerinde 2,2 mm. Ölçülmustur.Sag uyluk medial yuzde ve kruris medial yüzde ileride VSM ye drene olan yer yer tortiyoze görünüm de yüzeysel yerlesimli caplari yaklaşık 4,5 mm ye ulasan çok sayida varikoz ven izlenmistir yaziyor. Doktor acil ameliyat demiş. . Sizce gereklimidir saygilar.

Cevap

Özlem hanım öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
Annenizin sağ bacağında venöz yetmezlik var ve ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu tedavisi varisleri tedavi edilebilir. 
Ayrıca varis hastalığında ameliyatlı tedavileri artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler artık çok kolay bir şekilde tedavi ediyor ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.  Ağrıları varsa ameliyatsız tedaviler ile sizi rahatlatabiliriz.  Annenize öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA