CEVAPLANMIŞ SORULAR

07.11.2014
Soru : Sevinç Bakırcıoğlu

Değerli hocam; Doppler USG raporumda: Sol safen ven çapı en geniş yerinde 8 mm, sağsafen ven çapı en geniş yerinde 9mm. Sol kuris distal kesimde 3mm çaplı perforan ven izlenmiştir. SONUÇ:Solda belirgin bilateral safenofemoral bileşke ve büyük safen vende venöz yetmezlik. tespit edilmiştir ameliyattan korkuyorum ne tavsiye edersiniz.Ameliyatı geciktirmenin zararı varmıdır?Önerileriniz ve bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

Cevap

Sevinç hanım, raporunuza göre her iki bacağınızdaki  varislerinizin mutlaka tedaviye ihtiyacı var ve tedaviniz lazer ablasyon ile çok rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat konusunda kafanız biraz karışmış olabiliceğini düşündüğüm için size biraz detaylı bilgi vermek istiyorum. Varis tedavisinde ameliyatı hemen hemen hiç bir hastaya önermiyorum. Ameliyatlar genellikle hedefe yönelik olmuyor ayrıca ameliyata ve anesteziye bağlı ciddi riskler her zaman var. 
Size tavsiyem Doppler incelemenizi deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına tekrar yaptırın ve aynı hekime modern yöntemler ile ( endovenöz lazer ablasyon/ RF ablasyon yada su buharı ablasyonu ya da Ultrason eşliğinde köpük skleroterapi veya bunların size uygun kombinasyonları ile)tedavinizi yaptırın.
 
Ayrıca ameliyatlı tedavilerde, tedavi her zaman doğru hedefe yönelik yapılamadığından tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Ameliyat ile sadece kasık bölgesinden gelen VSM reflü kaynağına müdahale edililirken, modern yöntemler ile çok başka reflü kaynakları da tespit ve tedavi edilebilmekte, hatta bazı durumlarda ameliyat ile gereksiz yere alınacak olan büyük safen veni de korunmaktadır (mesela bizim 1000 hastalık serimizde %15 civarında gereksiz yere alınacak safen veni korundu). 
Tüm bu nedenler ile görüntüleme eşliğinde yapılan hedefe yönelik tedaviler tekrarlama ihtimali çok daha düşük olan daha etkin tedavilerdir.
İyi araştırın doğru hekimi bulun. Bizim sitemizdeki videoları ve fotoğrafları incelemenizi özellikle öneririm. .
Bu modern tedavileri size en iyi şekilde deneyimli girişimsel radyologların uygulayabileceğini unutmayın. 
Şimdiden geçmiş olsun

08.11.2014 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA