CEVAPLANMIŞ SORULAR

23.07.2015
Soru : MUAMMER ÇALIŞICI

Benim varislerim için ne yapılabilir. Bilateral olarak ana iliyak venlerden başlanarak, eksternal iliyak ven, ana femoral-derin ve yüzeyel femoral venler, popliteal ven, krural derin venler malleol düzeyine kadar kesintisiz olarak incelenmiştir. Derin venöz yapılar normal kalibrasyonda olup lümen iç yüzeyleri düzenlidir. Trombozis bulgusu saptanmamıştır. Sol ana femoral, yüzeyel femoral ve popliteal vende valsalva manevrası ile sürekli reflü akım izlenmektedir. Her iki tarafta büyük safen veni tüm trasesi boyunca açık olarak izlenmektedir. Trombozis bulgusu saptanmamıştır. Sağda valsalva manevrası ile sürekli reflü akım izlenmiştir. Sol küçük safen veni dilate olup valsalva manevrası ile sürekli reflü akım izlenmiştir.

Cevap

Muammer  Bey öncelikle teknik bir sıkıntı nedeni ile sorularınıza geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.
 
Her iki bacağınızda ayrıca sol bacağın baldır kesiminde  venöz yetmezlik var. Varis hastalığınızın tüm kaynaklarının ultrason eşliğinde tespit edilmesi sonrasında ameliyatsız tedavi ile yani lazer ablasyon, RF ablasyon yada su buharı ablasyonu  ile rahatlıkla tedavi edebiliriz. 
 
Zaten varis ameliyatını artık kimseye önermiyoruz. hem riskleri fazla hem de sıkıntılar yaşanabiliyor. Ultrason eşliğinde lazer ablasyon ile yapılan tedaviler ile artık çok kolay bir şekilde tedavi oluyor hastalarımız ve tekrarlama riski de ameliyatlı tedavilerden çok düşük.
Size öncelikle detaylı bir Doppler muayenesi yapmamız lazım sonrasında gerekli ise tedavinizi planlarız.
Maltepe Üniversitesinden Girişimsel Radyoloji Bölümünden bana (Dr. Mehmet Mahir Atasoy) ameliyatsız varis tedavisi için randevu alabilirsiniz. 4440620 /2014 Şimdiden geçmiş olsun.

27.08.2015 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA