CEVAPLANMIŞ SORULAR

31.07.2017
Soru : Aytunç

B mod gri skala incelemede her iki ana femoral ven,derin femoral venin görüntülenebilen proksimal kesimleri,yüzeyel femoral ven,popliteal ven,anterior ve posterior tibial ve peroneal venlerin görüntülenebilen kesimleri normal kalibrasyonda olup duvar yapıları düzenli izlenmektedir.Tromboz saptanmadı. Venlerin kompressibiliteleri tamdır. Renkli domppler incelemesinde ,tanımlanan venöz yapılarda spontan renkle dolum optimal değerlendirilememiş ancak augmentasyona yanıt normal ve augmentasyon ile dolumları da tam izlenmektedir. Sağ safenofemoral bileşkede valsalva manevrasıyla başlayıp 4sn.kadar süren ve sonra kesilen reflü izlenmektedir. Babam için yapılan renkli dopplere ait raporda yukarıdakiler yazmaktadır. Acaba yorumlarınızı alabilirmiyim? Saygılarımla

Cevap

Aytunç bey babanızın raporuna göre sağ bacağında ileri seviyede varis hastalığınız var. Mutlaka tedavi olmanızı öneririm. 

Ancak ameliyatlı tedavileri artık önermiyorum.

Doppler eşliğinde modern yöntemler ile yapılan ameliyatsız varis tedavilerini öneriyorum ve kendi kliniğimde de sadece bu yöntemleri uyguluyorum.

Varis hastalığının Doppler eşliğinde teşhisini koyan ve tedavisini yapan hekimin aynı hekim olması çok önemlidir. Bu nedenle teşhis ve tedavinizin en iyi şekilde yapılması için mutlaka varis tedavisi konusunda deneyimli bir Girişimsel Rdyoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. 

Lazer ya da RF ablasyon yöntemleri  ve gerekiyorsa tamamlayıcı olarak  ultrason eşliğinde skleroterapi yöntemleri ile varisleriniz 30 dakika içinde kolaylıkla tedavi edilebilir. 

Girişimsel Radyoloji Uzmanları tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerini başrılı bir şekilde uygulamaktadır. Aşağıdaki yöntemlerden hangisi sizin için gerekli ise size o yöntem uygulayarak tedavinizi gerçekleştirir.

Sitemizde bu yöntemleri daha detaylı araştırmanızı ve videolarımızı izlemenizi öneririm.

Varis tedavisinde Ameliyatsız Modern yöntemler

Endovenöz Lazer Ablayon

Endovenöz RF Ablayon

 

09.09.2017 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA