CEVAPLANMIŞ SORULAR

01.01.2016
Soru : pembe

Ana yüzeyel femoral popliteal venler açıktır.Trombüs saptanmadı. Derin ven yetmezliği saptanmamıştır. Sağ safenofemoral ve safenopopliteal bileşkede venöz yetmezlik saptanmamıştır. Sol VSM de valsalva ile sürekli reflü izlenmektedir (yüzeyel venöz yetmezlik).Sol VSM traktı boyunca cilt altı multıpl sayıda dilate variköz venler izlenmektedir.Bu düzeylerde perforan yetmezliği izlenmiştir.Sol VSM çapı proksimalde 10 mm,distalde 8mm dir. Bu rapora göre doktorumuz bize hemen ameliyat önerdi fakat cerrahinin geri dönüşümü olmadığı için ve bulunduğumuz ilde endövenöz lazer ablasyonu gibi uygulamaların olmayışı kararsız bıraktı şu anda bacağın durumu varisli bölgede yoğun bir kızarıklık ve yanma mevcut ne yapmamızı önerirsiniz şimdiden teşekkürler...

Cevap

Rabia hanım ameliyatlı tedavileri hiç bir hastama önermiyorum.
Lazer ablasyon yöntemi çok kolay bir yöntem hastalarımız yurtdışından ya da şehir dışından 2-3 saatliğine İstanbul a gelip tedavisini  yaptırıp hemen aynı gün dönebiliyor.
Modern yöntemler deneyimli ellerde çok güzel sonuçlar veriyor. Endovenöz lazer ablasyon ya da endovenöz RF ablasyon ile tedavi olmanızı öneririm. Ameliyatı hiç önermiyorum.
Şimdiden geçmiş olsun. 

23.01.2016 tarihinde Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy
SOSYAL MEDYA